Jak se vyrábí čokoláda?

4. října 2007 v 16:58 | Iruli |  Různé psaní
Dnes už strojová výroba čokolády začíná už na kakaových plantážích v tropických oblastech Afriky (Pobřeží slonoviny, Ghana, Nigérie, Kamerun), Asie (Indonésie, Malajsie) a Ameriky (Brazílie, Ekvádor), kde se pěstuje kakaovník pravý (Theobroma cacao). Stromovitá rostlina dorůstající výšky sedmi metrů, která pochází z Amazonie a Orinoka, vyžaduje velmi teplé podnebí. Její oválné plody, které obrůstají kmen mateřské rostliny, obsahují zpravidla 15 až 40 kusů kakaových bobů. Zralé kakaové boby se fermentují přímo na plantážích na hromadách a pak suší na slunci nebo v sušárnách. Poté se praží, drtí, zbavují slupek a melou na tekutou hmotu, která je výchozí surovinou pro výrobu kakaového másla, kakaového prášku, a tedy i čokolády.
Kakaové máslo žluté barvy vznikající lisováním a postupným oddělováním od tekuté hmoty se používá nejen k výrobě čokolády, ale také ve farmacii a kosmetice. Kakaové máslo - tuk získaný z bobů - tvoří základní surovinou pro výrobu čokolády. Ze zbytků bobů, které obsahují i nepatrné množství tuku, se mletím připravuje hnědý kakaový prášek. Způsob, jak oddělit kakaové máslo z kakaové hmoty, vynalezl Holanďan Conraad Van Houten roku 1828.
Vlastní čokoláda se vyrábí v hnětacím stroji, kde se mísí tekutá kakaová hmota s dalším kakaovým máslem a cukrem, případně jinými surovinami. Tak například mléčná čokoláda vzniká spojením kakaové hmoty se sušeným mlékem. Aby čokoláda byla hladká a příjemně se v ústech rozplývala, hmota se ještě dále zjemňuje válcováním a zušlechťuje takzvaným konšováním, tedy provzdušňováním čokolády za stálého míchání při teplotě kolem 65 °C. (Proces konšování vynalezl roku 1879 Švýcar Rodolphe Lindt). První známé tabulkové čokolády uvedla na trh anglická firma Fry´s z Bristolu kolem roku 1847. Firma Séchaud Fils z Montreaux ve Švýcarsku vyrobila první plněnou čokoládu roku 1913. "Vynález" bílé čokolády patří společnosti Nestlé, která ji ve 30. letech minulého století pojmenovala Galak.
Donedávna se do České republiky dovážely sušené kakaové boby, a tak výroba čokolády začínala jejich pražením v čokoládovnách, kolem nichž se pak šířila charakteristická sladká vůně. Další výrobní fázi tvořila příprava základní kakaové hmoty. Dnes výrobci opustili poměrně komplikovanou produkci čokoládového základu, který raději nakupují v zahraničí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama