300 bitva u Thermophyl

25. října 2007 v 9:42 | Iruli |  Filmy
http://www.premiere.cz/img/filmy_foto/52368-2399.jpg
Základní chybou je domnívat se, že snímek 300, pojednávající o bitvě u Therpopyl, má cokoli dalšího společného s realitou. Film, který soustavně porušuje fyzikální i jiné zákony, si libuje především ve vizuální okázalosti a silné stylizaci, v dynamických akčních sekvencích, a konečně i v nahých tělech a krvavých šlehancích. Ani zde se nezapře rukopis autora comicsové předlohy Franka Millera, ovšem své klady měl především možnost podtrhnout vynikající řemeslník Zack Snyder, který poměrně nedávno překvapil svou nečekaně kvalitní novou verzí Úsvitu mrtvých, ale až ve 300 naplno zúročil zkušenosti, které získal během své videoklipařské kariéry.

Bitvu u Thermopyl zná každý - příběh tří set odvážných spartských válečníků v čele s králem Leonidem, kteří tři dny bránili skalní soutěsku před invazí perských armád krále Xerxa ovšem Frank Miller ve svém comicsu podal natolik zkresleně (záměrně!), že se zaměřuje spíše na sled obrazů nasvalených borců, klátících své nepřátele zároveň ladnými a tvrdými údery ve sprškách krve a hrdinských bonmotů či sebestředných proslovů na účet Sparty, která tak získává na nacionalistickém podtextu - což je, opakuji, samozřejmě zcela úmyslné (podobně by si podle mne s tématem pohrál třeba takový Paul Verhoeven). Zacku Snyderovi comics tak učaroval, že se jej stůj co stůj snažil prosadit u studií, která se do látky ovšem dvakrát nehrnula - vzpomeňme na nevalné úspěchy posledních sandálových eposů. Nikdo zjevně nepochopil, že 300 není historický film, nýbrž akční podívaná v dobových kulisách. Nevidíme tu zhola nic z běžného života, nikdo tu nejí (pokud pomineme jablko jako svačinku po vyčerpávající bitvě, které je ale spíše takové pomrknutím do řad diváků), nechodí na záchod, neúčastní se trhů ani společenských událostí - film otvírá krátkou sekvencí, věnující se procesu zrození a dospívání spartského válečníka a než stačíme vydechnout, Sparta se připravuje na invazi a jediné, co se zde hlouběji řeší je, zda jít bojovat, nebo čekat.
Je vidět, že Snyder myslí na diváky a tak ještě než se dočkáme první šťavnaté řeže, nabídne alespoň nějaké to odhalené ňadro krásné ženy a nabudí diváky machistickými hesly, která začínají padat z úst krále Leonida (Gerard Butler) stále častěji a rychleji. Akční scény nezklamou (koneckonců jsou základním stavebním kamenem filmu), nabízí skutečně neotřelé pojetí a dynamiku, ovšem v několika místech by jim slušel jiný střih, a to paradoxně kratší. Nevadí, že čtyřicetisekundová sekvence, sledující systematický postup Leonida po poli a likvidujícího vše, co mu přijde do cesty, připomíná videohru - o to jde a je to přesně tak cool, jak Snyder doufal. Problém je ale v tom, že comics nenabízí pestřejší škálu motivů a tak si režisér musel leccos přidat - doplnil tak elitní Xerxovu jednotku Nesmrtelných o nového člena, fyzicky zdegenerovaného obra s ostrými zuby, nebo přihodil bojového nosorožce, který se však na plátně příliš neohřeje. Herci se snaží hrát víc, než kolik jim předloha předepisuje - a to ještě Leonidova žena, královna Gorgo (velice atraktivní a přitom neprvoplánově krásná Lena Headey:-) dostala mnohem více prostoru v přidaných scénách, kdy se snaží přesvědčit řecké pohlaváry, aby vyslali jejímu manželi na pomoc armádu. Nutno ovšem dodat, že jestli tu někdo herecky získal, pak je to právě Gerard Butler v hlavní roli, který konečně dostal výrazný a charismatický part, který si také patřičně užil.
300 si neláme hlavu s dobovými reáliemi a naopak se snaží umocnit celý ten mýtus, který se okolo původní historické události vytvořil. Je to lineární pohádka s temnějšími motivy a řadou líbivých, ovšem i zábavných scén, která se nesnaží být originální jinak, než vizuálním či koncepčním pojetím. Zrádce je poznat už od první scény (a to i, aniž byste museli znát předlohu) a nic na tom nemění ani fakt, že je to jakž takž logicky ošetřeno. Naši hrdinové nepotřebují koně ani lepší výstroj k tomu, aby se nekonečným davům nepřátel vůbec ubránili - stačí jim k tomu jejich výcvik a víra v sebe sama. Přes všechno zmíněné se nedá říct, že by byla Třístovka hloupá - naopak, je zcela uvědoměle a záměrně jednoduchá a to je v tomto případě rozhodně více.


Obrázek “http://msnbcmedia4.msn.com/j/msnbc/Components/Photos/070307/070307_300movie_hmed_1p.hlarge.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.cpluv.com/www/medias/magnus/magnus_45287a801fbbc.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

http://www.cinemamagazine.cz/image/8584/500
Obrázek “http://www.moviezone.cz/pictures/300/r21.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ladis Ladis | 30. srpna 2008 v 13:33 | Reagovat

heey nice text :) ale film prostě nemá chybu, děsně se mi líbí ale co se tady píše je holá pravda... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama